Plastikowy certyfikat COVID

Unia Europejska początkiem lipca wprowadziła Unijny Certyfikat COVID, który pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy państwami na terenie całej Unii Europejskiej.
Plastikowy certyfikat COVID
Plastikowy certyfikat COVID
Plastikowy certyfikat COVID

Czym jest Unijny Certyfikat Covid?Paszport covid, a właściwie Unijny Certyfikat COVID (UCC) to oficjalny dokument, który pozwala na swobodne poruszanie się po krajach Unii Europejskiej. Certyfikat cyfrowy jest również znany jako zielony paszport lub certyfikat covidowy. Dokument ważny jest we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej.

Paszport covidowy otrzymuje:

  • osoba, która przyjęła pełne szczepienie przeciwko COVID-19 (każdy kraj UE sam ustala, czy akceptuje certyfikat po przyjęciu jedynie jednej szczepionki. W Polsce wymaga się pełnego zaszczepienia),
  • osoby, które przeszły koronawirusa, tzw. ozdrowieńcy,
  • osoba z negatywnym wynikiem na koronawirusa.

Ważne! Paszport covidowy nie zastępuje dowodu osobistego.

Jak wygląda certyfikat covidowy

Certyfikat covidowy (UCC) jest dostępny w formie cyfrowej zarówno w języku narodowym, jak i angielskim. Dokument zawiera takie dane jak: imię i nazwisko, data urodzenia, unikalny identyfikator certyfikatu, data ważności certyfikatu oraz kod QR. W zależności od rodzaju certyfikatu zostały zawarte także: dane dotyczące szczepionki (nazwa producenta i rodzaj szczepionki), data wykonanie szczepienia, data wystawienia paszportu, gdzie podano szczepionkę, informację o uzyskaniu statusu ozdrowieńca, data uzyskania ujemnego wyniku testu.

Paszport covidowy jest tworzony z zabezpieczeniem w postaci podpisu cyfrowego, który potwierdza jego autentyczność. Tożsamość dokumentu nie może zostać sfałszowana, ponieważ wykorzystuje zaawansowaną technikę szyfrowania. W związku z tym jest on legalny i prosty do zweryfikowania.

Certyfikat możemy pobrać, logując się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego lub dzięki aplikacji mObywatel czy mojeIKP. Aby otrzymać dokument, możesz udać się do lekarza rodzinnego lub zgłosić się do wybranego punktu szczepień.

Oprócz wersji cyfrowej dopuszczalny jest również wydruk certyfikatu.

Przywileje dla osób, które zaszczepiły się przeciw COVID-19

  • Paszport covidowy pozwala na swobodne przekraczanie granic bez konieczności wykonywania dodatkowych testów na obecność COVID-19. Jednak posiadanie go to tylko warunek wstępny. Indywidualne restrykcje państw mają pierwszeństwo,
  • Zwalnia z obowiązku kwarantanny na podobnych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju,
  • Zwalnia z konieczności odbycia kwarantanny po powrocie do Polski, bez obowiązku wykonania testu na obecność koronawirusa, chyba że powrót jest z krajów o wysokiej zachorowalności,
  • W Polsce osoby zaszczepione nie wliczają się do limitów osób. Zasada ta obowiązuje zarówno podczas wydarzeń masowych, jak i wszystkich miejsc, w których obowiązuje ograniczenie liczby osób, np. w sklepach, restauracjach czy kinach.

Ile wynosi ważność paszportu covidowego?

Unijny Certyfikat COVID (UCC) ma ważność określoną ze względu na to, z jakiego powodu został wystawiony

  • Dla osób, które przyjęły przynajmniej jedną dawkę szczepienia, dokument jest ważny od 14 do 270 dnia od przyjęcia szczepionki.
  • W przypadku osób o statusie ozdrowieńca certyfikat zyskuje ważność 11 dnia po otrzymaniu statusu ozdrowieńca i obowiązuje do 180 dnia od dnia zdobycia pozytywnego wyniku testu PCR.
  • W przypadku szybkich testów antygenowych potwierdzonych ujemnym wynikiem testu certyfikat jest ważny jedynie przez 48 godzin.